Dövme Bakımı

Dövme öncesi ve sonrası yapılması gerekenler, her dövme sanatçısının yöntemi farklı olduğu için, dövmeyi uygulayan sanatçıya göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden dövme bakımında en doğru yol, o dövmeyi yapan dövmecinin önerdiği yolu izlemek olacaktır.

Benim deneyimlerime göre dövme uygulamasından önce ve sonra dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

Dövme Öncesi

Dövme işlemine başlamadan önce, dövmenin uygulanacağı bölge tüylerden arındırılmalıdır. Bu arındırma işlemi dövmeyi yaptıracak kişi tarafından yapılacaksa; deri tahriş edilmeden, yıpratılmadan yapılmalıdır. Ağda, sir, tüy dökücü krem uygulamalarında buna dikkat edilmelidir.

Dövme yapılmadan önce ya da dövme işlemi sırasında lokal anestezi kremlerinin kullanılmaması doğru olacaktır. Bu tür kremler dövmede renklerin solmasına neden olabilmektedir.

Dövme Sonrası Bakım

Dövme yapıldıktan sonra, dövmenin kesinlikle kuru (merhemsiz) kalmaması gerekir. Dövmenin bakımsız ve kuru kalması, kabuk tutmasına neden olur. Bunun sonucunda, deride meydana gelen tahribatlardan dolayı, dövme netliğini ve orijinalliğini yitirir.

Dövme yapıldıktan sonra dövmenin üzeri dış etkenlerden korunması amacı ile bir streç filmle kaplanabilir. Dövme, bu şekilde en fazla bir saat kadar kapalı kalabilir. Sonraki bir haftalık bakım sürecinde dövme yapılan bölge, hava almasını engelleyecek herhangi bir malzeme ile (sargı bezi, streç film, pamuk, vs,) kapatılmamalıdır

Dövme işleminden sonra bir hafta on günlük bir bakım süreci başlar. Bu süre boyunca dövme yapılan bölgede Sağlık bakanlığınca onaylı, bizim extradan satışa sunduğumuz kremleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Krem 1 hafta 10 gün süreyle dövme yapılan bölge üzerine iyice yedirerek uygulanmalıdır.Tattoo bölgesine Uygulanan kremin çok yoğun olmaması, o bölgeyi sadece nemli tutacak ölçüde olması gerekir. Bu işlem 1 hafta – 10 gün süreyle her 1-2 saatte bir uygulanmalıdır (krem gün içindeki uygulanma sıklığı deri yapısına göre değişebilir). Bakım süresince sık sorulan sorulardan biri de şudur: ‘geceleri uyanıp sürmem gerekir mi?’ Hayır, gerekmez, merhemin gece yatarken ve sabah kalkınca sürülmesi ve sabahtan akşama kadarki süre içinde 1-2 saatte bir uygulanması yeterlidir.

Krem, dövme yapılan bölgeye her sürülüşünden 1-2 saat sonra; alkolsüz, ıslak mendille çok bastırmadan temizlenerek, tekrar sürülmelidir. Bu ıslak mendille silme, temizleme sırasında boyanın fazlasını atması, pul pul dökülmeler, soyulmalar görülebilir. Bu normal bir süreç olup dövmenin iyileştiğine işaret eder. Bu soyulmalar yolunmamalı, tırnakla kazınmamalı, eski derinin kendiliğinden dökülmesi beklenmelidir. 1 hafta-10 günlük bu bakımdan sonra deride herhangi bir kuruluk görüldüğü taktirde 4-5 gün daha, günde 2-3 defa merhem uygulanmasına devam etmek yararlı olacaktır.

Dövme yapıldıktan sonra aynı gün duş alınabilir, fakat duş alırken dövme yapılan bölgenin yoğun şekilde beyaz vazelinle kaplanmasında yarar vardır. Ayrıca dövmenin olduğu bölgeye sabun, şampuan gibi temizlik maddelerinin olabildiğince az temas etmesine dikkat edilmelidir. Dövme yapıldıktan sonra 15 gün boyunca denize ve havuza kesinlikle girilmemelidir.

Dövmede kullanılan renklerin tamamen oturması 3-4 ay kadar sürer. Bu süre zarfında, renklerin canlı ve parlak kalabilmesi için, dövme yapılan bölge, direk güneş ışınlarından, solaryum, lazer epilasyon gibi, deride değişikliğe neden olabilecek dış etkenlerden korunmalıdır. Bu 3-4 aylık süre içinde merhem veya krem kullanımı gibi ayrıca bir bakım gerekmez.